PAYLAŞ

Apple Pencil Özellikleri Nelerdir? Apple`ın Yeni Ürünü Apple Kalem Ne Zaman Satışa Çıkacak? İşte Apple Kalem hakkında merak edilen detaylar. 

 

2

Büyük ekranlı ve kalemli phablet’ler her geçen gün biraz daha artarken Apple’ın bu yönde nasıl bir çalışma yapacağı merak ediliyordu.Apple’ın yeni çalışması çok yönlülük özelliğine sahip Apple Pencil oldu.

Apple CEO’su Tim Cook, piyasadaki modellere oranla daha büyük bir ekrana sahip olan ‘iPad Pro’ isimli yeni iPad modelini duyurdu. A9X işlemci ile çalışacak iPad Pro’nun 12.9 inçlik ekrana sahip olduğu açıklandı.
 
Apple, bugüne kadarki en büyük iPad’i olan 12.9 inç’lik iPad Pro’yu, resmen duyurdu. Geçmişteki tüm iPad modellerinden çok daha güçlü ve yetenekli olan iPad Pro için Apple’ın bugüne kadar hiçbir iOS cihazı için hazırlamadığı özel bir aksesuar da hazırlandı: Bir kalem. Apple Pencil adını taşıyan bu özel kalem, basınç hassasiyet teknolojisi barındırıyor ve parmakla eş zamanlı olarak kullanılabiliyor.


1

 

Apple Pencil nedir? Özellikleri neler? Apple Pencil nasıl kullanılır?

Tutuş şekliniz ve uyguladığınız baskı seviyesine göre yazım özellikleri bulunan bu kalem, özellikle grafik tasarımcıların ve 3D çizimcilerinin dikkatini çekebilir. Üstelik bu kalem, şarjlı çalışıyor. Üzerinde bir batarya olan kalemi direkt olarak tabletinize bağlayarak da şarj edebiliyorsunuz.

 
Kullanıcılar Apple Pencil’le ekrana yavaşça dokunduklarında daha ince, kuvvetlice dokunduklarında ise daha kalın çizgiler gelecek. Söz konusu çalışma sistematiğinin Samsung’un pek çok Note serisi tablet ve akıllı telefonla birlikte sunduğu S Pen’in sistematiğine benzer olduğu rahatlıkla söylenebilir.
 
Aktif bir kalem olan Apple Pencil, gövdesine gizlenmiş Lightning girişi aracılığıyla yeniden şarj edilebiliyor. Buna ek olarak, iPad Pro portundan da Apple Pencil’in pili doldurulabiliyor. Apple Pencil, bugüne kadar hazırlanan tablet kalemlerinden daha uzun olması ve yuvarlak kasasıyla da dikkat çekiyor.
 
Bu kalemin iPhone telefonlarla da çalışması bekleniyor, ancak asıl odak noktasında iPad tabletler, hatta özellikle iPad Pro tabletin olduğunu belirtelim.
 
Hem 6S hem de iPad Pro’da kullanılabilecek kalem için Apple sonunda bombayı patlattı diyebiliriz. Apple ait son görsellerde 10 saat iPad Pro kullanımı ile sarj sorunun çözerken Apple kalem en büyük sürprizi oldu. 
 
Bir önceki modellere oranla 2 kat daha hızlı grafik performansına sahip olacağı belirtilen iPad Pro’nun maksimum 10 saat kullanıma izin verecek bir pile, 4 adet hoparlöre sahip olacak. Apple’ın bugüne kadar tanıttığı en büyük iPad modeli olan ürünün kalınlığı ise 6.9 mm. 
 
iPad Pro’da fiziksel klavye bulunacak. Bir sürprize imza atan Apple, stylus kalemini tanıttı. Kalemin adı Apple Pencil olarak duyuruldu.  Söz konusu akıllı klavye iPad’e güç ve data aktarımı yapan akıllı bağlantı noktasından cihazla birleşiyor  birleşiyor ve  bluetooth bağlantısını sayesinde iPad ile bağlantı kurabiliyor. ABD merkezli teknoloji devi, sektördeki en büyük rakiplerinden biri olan Microsoft ile bazı konularda işbirliğine gitme kararı aldı. Anlaşma kapsamında iPhone ve iPad gibi Apple cihazlarında bulunan Microsoft uygulamalarına verilecek olan destek artırılacak. 
 
Apple, aralarında iOS 9 için hazırlanan yeni Mail ve Notlar uygulamasının da bulunduğu pek çok uygulamanın Apple Pencil’i destekleyeceğini açıkladı. Microsoft Office iPad uygulamaları ve Adobe’un Photoshop uygulamaları da Pencil desteği sunacak.
3
7
MUAMMER KÜÇÜK
PAYLAŞ
Önceki makaleSANDALYE 15
Sonraki makaleRAF TASARIMLARI